Kolejną grupą osób do których idziemy z pomocą są to osoby bezdomne, uzależnione, karane, bezrobotne. W zasadzie wszyscy, którzy są wykluczeni społecznie lub którym to bezpośrednio zagraża.

Z doświadczenia wiemy, że w tym segmencie jest grupa osób, która naprawdę chce zmienić swoje życie. Dzisiejszy świat im w tym nie pomaga, a wręcz utrudnia i dyskryminuje.

Są osobami często bezdomnymi, bankrutami, bez nadziei i pracy, po zakładach karnych w konfliktach rodzinnych ale wiedzą że popełnili błąd i chcą już godnie i normalnie żyć. Ich doświadczenia życiowe były na tyle były silne, że często stracili już nadzieję na normalne życie.

Dla osób bezdomnych i żyjących na ulicach prowadzimy street working. Wychodzimy raz w tygodniu na ulice Warszawy, chodząc i szukając "zmęczonych" ludzi, którzy na ogół mieszkają i żyją pod gołym niebem. Wychodząc przeprowadzamy rozmowy, słuchamy, staramy się zrozumieć ich sytuację a następnie staramy się pokazać im kierunek wyjścia.

Prowadzimy różne zbiórki i rozdajemy im np. odzież, żywność. Osoby wykazujące chęć zmiany, zachęcamy do kontaktu aby pomóc im znaleźć pracę, zakończyć konflikty z bliskimi, pomóc wyjść z uzależnień. Tym którzy za tym idą, staramy się pomóc i aktywizować społecznie.

Fundacja Ja Jestem bezdomni 2

W dzisiejszych czasach osoby takie jak ja czy Ty maja często problem ze znalezieniem zajęcia, pracy, zwłaszcza osoba, która w swoim CV może jedynie wpisać, że ostatnie 5 czy 10 lat spędziła pod mostem lub w zakładzie karnym.

W tym miejscu, chcemy zając się organizacją i pośrednictwem pracy jak i programem oraz kierownictwem, aby te osoby wyszły z tego błędnego koła i zaczęły normalne żyć.

Z jednej strony są instytucje, firmy, gminy, dzielnice, małe firmy lub nawet osoby prywatne, które szukają osób do prostych lub tymczasowych zajęć. Może to być np. posypanie solą w zimę chodników, uporządkowanie zieleni na wiosnę, koszenie trawy w lato, czy zgrabienie liści na jesień. Ściąganie ulotek z przystanków, uporządkowanie magazynów, działek, posesji prywatnych. Zajęć może być wiele. Ty tez możesz dać komuś zajęcie.

Chcemy dla tych osób, pozyskiwać takie zlecenia, aby ich lepiej poznać, sprawdzić ich predyspozycje, odpowiedzialność, abyśmy po półrocznej współpracy mogli ich rzetelnie zarekomendować jako odpowiedzialnych i godnych polecenia pracowników. Ponadto podczas współpracy zawodowej chcemy ich przeprowadzać przez różne kursy, przygotowujące ich do zawodu do którego mają predyspozycje.

Przez ten czas chcemy z nimi pracować na różnych warsztatach lub ich kierować do zaprzyjaźnionych instytucji, aby zostali poprowadzeni poprzez różne zajęcia ze specjalistami, np. program 12 kroków, terapie, konferencje, rekolekcje.

Fundacja Ja Jestem bezdomni 10

Pamiętajmy również, że nie zawsze osoby bezdomne znalazły się w tej ciężkiej sytuacji z własnego wyboru.

Skuteczna pomoc osobom bezdomnym, to nie pojedyncze działanie, a długi proces i ciężka praca wymagająca zaangażowania.

Jako fundacja, chcemy aktywizować i towarzyszyć osobom potrzebującym, lecz nie uzależniać ich od siebie.

Jest takie przysłowie "lepiej dać człowiekowi wędkę i nauczyć go łowić niż dać złowioną rybę"

Tym osobom możesz pomóc w najróżniejszy sposób, dając tymczasową pracę-zajęcie, przekazując odzież, rzeczy materialne, meble, sprzęt AGD. Po niektóre rzeczy możemy przyjechać, sprawdź...